História fanklubu

Na jar roku 2005 hrala Iskra Banská Bystrica baráž o udržanie sa v 1. lige proti Humennému. S vypätím všetkých síl a vďaka pomoci hráčov Liptovského Mikuláša, ktorému sme vtedy boli farmou, si Iskra udržala prvoligovú príslušnosť. Z Mikuláša v baráži vypomohli hráči ako Kriška, Jerguš Bača, Trochta, bratia Hunovci, či obranca Rúfus, ktorý strelou od modrej, v poslednej minúte zápasu vyrovnal na 4:4 a poslal stretnutie do predĺženia. V nájazdoch rozhodol ďalší lipták Šebo, o tom, že Banská Bystrica si zahrá v druhej najvyššej súťaži aj o rok.

Barážová séria lákala aj divákov, keďže sa hralo o veľa. Počas sezóny chodilo na domáce zápasy okolo sto verných fanúšikov, no zápasy s Humenným sledovalo aj cez 1000 divákov. Vtedy sa prvý raz po rokoch sformoval na státí „pod búdou“ aj kotol, ktorý tvorili futbaloví fanúšikovia Dukly, medzi ktorými sme sa objavili už aj my, vtedy ešte mladí chlapci. Atmosféra, najmä počas rozhodujúceho zápasu a následné oslavy udržania sa, boli fantastické!

V lete toho istého roku Iskra ohlásila bankrot a vznikol nový subjekt s názvom HC´05 Banská Bystrica. My, vtedy ešte mladí chalani, sme sa rozhodli, že chceme zažívať zápas čo zápas to, čoho sme boli svedkami počas barážových súbojov. Rozhodli sme sa, že založíme fanklub a budeme podporovať nový klub.

Začiatky neboli ľahké. Boli sme mladí, mali sme jeden starý bubon, „pod búdou“ sa nás stretávalo zhruba desať, všetci sme sa navzájom ani nepoznali. Postupne sa to však zlepšovalo. Barani vyhrávali, na domáce zápasy si nachádzalo cestu stále viac a viac divákov a aj v kotli nás postupne pribúdalo. Nadväzovali sa nové priateľstvá…

1. liga mala svoje čaro. Boli sme mladí, zápasy sme si užívali, pili sme, odpalovali sme pyro, vznikali nové pokriky, robili sa prvé choreá, vyrobili sa prvé vlajky. V sezóne 2007/2008 sme už absolvovali aj naše prvé (dodnes legendárne) výjazdy- do Ružomberka, Lučenca, P. Bystrice, či na finále do Spišskej N. Vsi. Práve finálová séria so spišiakmi bola pre nás vrcholom. Doma natrieskaný zimák a fantastická atmosféra , vyše 200 fanúšikov v sektore hostí na rozhodujúcom finálovom zápase v Spišskej a postup Bystrice do najvyššej súťaže!

Prvé sezóny v extralige bol v Bystrici hokejový boom. Hráči ako Pardavý, Jánoš, či Imro Petrík a jeho legendárne ďakovačky lákali divákov na tribúny. Kotol naberal na sile a vycestovali sme do každej destinácie. Pre klub prišli aj menej úspešné sezóny a diváci z tribún ubúdali, no kotol si stále držal svoju kvalitu a zápas čo zápas sme hnali náš tím vpred. Pravidelne sa jazdilo aj na výjazdy. Vrcholom bol jednoznačne výjazd do Zvolena v roku 2011, keď nás na predmestie vycestovalo tisíc, vrátane 50-tky bláznov, ktorí sa vybrali do Zvolena na člnoch.

Fanklub od roku 2005 vymenil na štadióne rôzne miesta. Začínalo sa na vtedajšom státí za striedačkami, pod takzvanou „búdou“. Neskôr, keď zrekonštruovali státie a spravili tam terajšiu A tribúnu, sme sa presunuli na sedenie za bránou, na B tribúnu a následne sme mali sektor na státí za trestnými lavicami- terajšia C tribúna. V roku 2011 sme si vlastnoručne upravili sektor na B tribúne, ktorý používame doteraz. Bol to pre nás veľký mílnik, že sme konečne našli miesto, ktoré patrí len nám a cenili sme si ho o to viac, že sme si ho vybudovali sami.

Fanklub prešiel za tie roky rôznymi názvami. Jeden z prvotných bol- Central Psycho Fanatics (CPF), následne sme sa pomenovali Red White Rams (RWR), čo sa však nepáčilo mnohým starým Duklistom, keďže sa to podobalo na ich názov RWA a tvrdili, že si nás môžu mýliť. Preto vznikol názov Neusohl Supporters (NSS), ktorý sa používal azda najdlhšie. Ani s týmto názvom však neboli všetci členovia stotožnení a tak v roku 2014 sme sa premenovali na Ultras Iskra.

Po incidente po poslednom domácom finálovom zápase v sezóne 2017/2018, vyhlásili niektorí členovia Ultras Iskra bojkot, s ktorým sa nestotožnili viacerí členovia fanklubu. Následne partia z „tvrdého jadra“, ako sa sami nazvali, ohlásila, že sa ide na čas zo scény stiahnuť, čo bol impulz k tomu, aby vznikli Bystrickí Anjeli.

Fanklub Bystrickí Anjeli je tvorený fanúšikmi, ktorí sú súčasťou kotla už dlhé roky. Rozhodli sme sa, že nechceme nechať padnúť to, čo sa v Bystrici budovalo už od roku 2005. Pokračujeme so starými členmi, no na nových základoch. Hrdo sa hlásime k tomu dobrému čo sme za tie roky na tribúnach, dosiahli, no prijímame ako našu súčasť aj to zlé čo sa za tie roky udialo. Sme pripravení aj naďalej vytvárať kvalitnú atmosféru na zápasoch doma, ale aj von, radi by sme aj naďalej tvorili krásne choreá, ktorými sme už roky známi. Veríme, že sa stotožníte s našimi víziami a plánmi a budete chcieť byť aj vy súčasťou kotla. SPOLU SME SILNEJŠÍ!

Pridaj komentár

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑

Platforma na správu súhlasov od Real Cookie Banneru